Özel Irmak Yazgan Bale, Dans ve Müzik Kursu  2015’te hizmet vermeye başlamıştır. MEB’e bağlı kurumumuzda Royal Academy of Dance ve Vaganova eğitimi verilmekte, RAD ve LCM Sınav ve Sertifikasyonları sağlanmaktadır.

Latest Posts

Telefon : 0 530 411 81 43 | E-Mail : irmak@irmakyazganbale.com

KLASİK BALE

Bale Nedir?

Klasik bale rönasans döneminde ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmiş sahne sanatlarının en estetik  sanat dalıdır. Dünyada en zor meslekleri arasında yer alan bale (sahne sanatları) uzun bir eğitim süreciyle gücü, estetiği ve mükemmelliyeti hedefler.

Okulumuzda bale eğitimi öğretmenin uygun bulması ile 3-4 yaştan itibaren başlar. Okulumuz bale eğitmenleri kadrosu alanlarında uzman Royal Academy of Dance bünyesinde kayıtlı ve konservatuvar klasik bale bölümü mezunu öğretmenlerden oluşmaktadır. Amacımız; öğrencilerimizi küçük yaşlarda baleyi sevdirmek ve vücutlarını bale disiplinine esnekliğine ve gücüne hazırlamak ilerleyen yaşlarda da sağlam oluşturduğumuz temellerin üzerine işleyerek klasik bale sanatını öğretmektir.

* Parmak ucunda nasıl- ne zaman durulur?

Parmak ucunda durulan özel bir bale ayakkabısı var bunun ismi point veya puant olarak adlandırılır. Point üstünde durabilmek için vücudun , ayak bileklerin yeterli güce ulaşmış ve ayak yapısının bu yönde doğru gelişmiş olması gerekmektedir.

* Bale kıyafeti- kostü mü nedir?

Bale derslerinde kızlar bale mayosu denilen özel kumaşlardan yapılmış mayo , kısa çorap ya da bale çorabı giyer. Sahnede ise tütü adı verilen özel kostüm ve koreografiye göre değişen farklı kostümler giyilir. Erkekler bale dersinde siyah bale taytı ya da siyah bale şortu , beyaz kısa çorap ve üs beyaz t-shirt tercih edilir. Sahnede ise kolet adı verilen özel kostüm ve koreografiye göre değişin farklı kostümler giyilir.

Bale Kaç Yaşından itibaren yapılabilir?

Bu soruya kesin bir yanıt ve yaş aralığı verilmesi doğru değildir. Zira her çocuğun yapısı kişisel ve fiziksel gelişimi bir diğeri ile eş değildir. Bu bakımdan 2.5 – 3 yaşından itibaren öğretmenin uygun bulması ön şartı ile eğitime başlanabilir. Ancak 2.5 – 3 yaş arası çocuklarda kas gelişimi ve dikkat, odaklanabilme bakımından bale dersleri daha ziyade oyun olarak verilmeli bu minvalde çocukların hayal gücü, zeka, müzik ve diğer arkadaşları ile uyum yönü geliştirilmeli, çocukları sıkmadan daha eğlence ve gelişim odaklı olunmalıdır. Bu arada çocukların yetenekleri eğitim arzusu ve isteğinin olması profesyonel bir eğitimin sağlanabilmesi bakımından çok önemlidir. Bununla birlikte aslında baleye başlama yaşı 4 – 11 yaşları olarak söylenebilir. Bu yaş aralığında kız ve erkek ayrımı olmamaktadır. Önemli olan vücut gelişimini tamamlamaktır. Çocuğun baleyle tanışması vücuduna hâkim olabilmesi, duruşunun düzelmesi içindir, hobi veya meslek olarak da yapılabilir.
Scan the code