Özel Irmak Yazgan Bale, Dans ve Müzik Kursu  2015’te hizmet vermeye başlamıştır. MEB’e bağlı kurumumuzda Royal Academy of Dance ve Vaganova eğitimi verilmekte, RAD ve LCM Sınav ve Sertifikasyonları sağlanmaktadır.

Latest Posts

Telefon : 0 530 411 81 43 | E-Mail : irmak@irmakyazganbale.com

SSS

Home  /  SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfada sıkça sorduğunuz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Yine de yanıtını bulamadığınız sorular için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Olmak

Okulumuz T.C Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim veren bir kurum olması sebebi ile klasik bale, müzik ve dans branşlarında Bakanlığın ders programı ve kuralları doğrultusunda hareket etmekte ve öğrencilerimizi Bakanlık sistemine kaydedilmektedir. Her sene eğitim döneminde başarılı öğrenciler sistemde bir üst sınıfa geçmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öngörülen kursları başarı ile tamamlayan öğrenciler mezun olduklarında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme sertifikası almaktadırlar. Eğitim sürecimiz 14 yıl süren disiplinli bir eğitim sürecidir. Öğrenciler aldıkları bu bitirme sertifikası ile (lisans diploması sahibi olunması koşulu ile) kendi bale okullarını açabilme yahut sair kurumlarda resmi öğretmenlik yapabilme hakkı kazanmaktadırlar

 

Royal Academy of Dance Sınavları Nedir?

Okulumuzda Vaganova eğitimi ile birlikte Royal Academy of Dance sistemi eğitimi uygulanmaktadır. Rad eğitim sistemi çocukların çeşitli fiziksel özelliklere sahip olduğu gerçeği çerçevesinde hazırlanmış olup Rad eğitmenleri bu bilinç ile öğrencileri gözlemlemekte ve eğitmektedirler. Rad sisteminde eğitim alan öğrenciler hazırlık seviyesinden başlayarak artan sınıflarda (gradelerde) eğitim almakta tercih etmeleri halinde ilgili sınav ve başvurularda bulunarak kabul olmaları halinde eğitimlerine yurt dışında Akademi’de devam edebilme hakkına sahip olmaktadır.

Başlangıç seviyesi çocukların hayal gücünü sonsuz geliştirmekte, hayalleri sınıflarda yer alan çeşitli malzemlerle desteklenmekte  ve hayal gücü hareket ve dans ile buluşmaktadır. İşte tam bu seviyede çocuklara teknik bale adımları öğrenci fark etmeden verilemekte, teknik bale öğrenimi hayal gücü ile birleşerek daha kolay ve öğrencinin konsantrasyonu bozulmadan yapılmaktadır.

Okulumuzda belirli tarihlerde Rad sınavları yapılmaktadır. Bu sınavlar RAD tarafından görevlendirilen yetkili eğitmenler önünde gerçekleştirilir ve ilgili öğretmen tarafından puanlanır. Sınava katılım sonunda öğrenciler hem Rad onaylı sertifika almakta hemde küçük yaştan büyük yaşa kişisel ve fiziksel gelişimleri açısından sağlam adımlar atmaktadırlar.

 

Konservatuar Sınavları Hakkında

Tüm öğrencilerimiz teknik anlamda ciddi bir emek ile eğitim almaktadırlar. Bazı velilerimizin tercihi ile öğrencilerimiz (ilgili standartalara uyan tüm diğer çocukların katılımının uygun olduğu gibi) konservatuar sınavlarına katılmakta ve konservatuar eğitmenleri tarafından fiziksel özelliklerinin uygun bulunması halinde eğitimlerine konservatuar bünyesinde devam edebilmektedirler. Halen eğitimine konservautuar bünyesinde devam eden öğrencilerimiz bulunmaktadır.

 

Uluslararası Yarışma Katılım Alanında

Öğrencilerimizin gerek yurt içi gerek yurt dışı eğitim, yarışma, workshop fırsatlarından faydalanabilmeleri için çaba sarf etmekteyiz. Öğretmenler olarak öğrencilerimizin çeşitli bale eserlerini tanıması, bale teknik ve tarihine hakim olması başka bale grupları/balerin yahut baletler ile buluştuklarında teknik birikim anlamında yeterli seviyede olmalarını sağlamak hedefindeyiz. Nitekim temellerinin sağlam olması yurtiçi/ yurtdışı workshop ve çalışmalarda özgüvenli olmalarına ve uyum sağlamalarına stres olmadan hedeflerine odaklanmalarına yardımcı olmaktadır. Bu yolda 2019-2020 döneminde bir kısım öğrencilerimiz ile Viyana’da Vianne International Ballet Experience yarışmasına gidilmiş ve çeşitli workshoplara katılınmıştır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerle tanışma ve vakit geçirme farklı eğitmenlerden yabancı dilde eğitim alma tecrübesini erken yaşta edinmişlerdir. Söz konusu eğitim seyahatimize giderken ve dönüş dönemi arası öğrencilerimizdeki özgüven farkı ciddi anlamda gözlemlenmiştir.

Kurumumuz olarak gerek yurt içi gerek yurt dışı bu tarz eğitim fırsatlarını takip etmekte ve kesinlikle öğrencilerimizin teknik gelişim ve özgüvenlerine faydalı olduğunu düşündüğümüz bu yolda ilerlemek hedefindeyiz.

 

Scan the code